Maka je rostlina s celou řadou účinků, kromě toho, že je v podstatě „superpotravinou“, protože ve vysokých polohách And nerostlo nic jiného, byla často měněna za produkty z nižších výšek, jako rýže kukuřice, zelenina a fazole. Nicméně svou popularitu si vysloužila zejména kvůli svým léčivým vlivem na lidský organismus.

Kořen Maca

Plodnost

Již v roce 1961 byl na základě výzkumů známý fakt, že maka má pozitivní účinky na plodnost a sexuální libido. Například v Andách je již po staletí užívána pro zvýšení plodnosti lidí i zvířat. Brzy poté, co Španělé dobyli Jižní Ameriku, zjistili, že se jejich hospodářská zvířata na vrchovinách málo množí. Indiáni jim tehdy doporučili, aby je krmili makou. Výsledek byl tak mimořádný, že se mu podrobně věnují některé španělské kroniky.

Antioxidační účinky

Látky obsažené v mace mají silné antioxidační účinky. Brání oxidaci LDL cholesterolu, mají protizánětlivý účinek. Studie prokázali, že maka snižuje riziko rakoviny prostaty, vaječníku, prsou, žaludku a tlustého střeva.
Pravidelný příjem vysokých dávek sitosterolu, obsaženého v mace, snižuje hladinu cholesterolu.

Zlepšení paměti

Též jsou známé pozitivní účinky na paměť. Maca celkově probouzí a stimuluje mozkovou aktivitu, zlepšuje paměť a působí dobře na soustředěnost.

Víc informací nepotřebuji, chci si koupit směs vitamínů s kořenem Maca

 

Hormonální účinky

Celkem často jsou jí připisovány také pozitivní hormonální účinky, zklidňuje a zlepšuje psychický stav a výkyvy nálad. Dokáže zmírnit nepříjemný průběh menstruace, zajímavý je i příznivý vliv na hormonální rovnováhu, obecně se doporučuje užívání v období menopauzy.

Negativní účinky maky

Jak už to tak bývá, všechno má i svou druhou stranu mince. Každá pozitivní věc má svůj negativní protiklad. Nicméně tahle zázračná bylina bude nejspíš tak trochu výjimkou, protože nejsou známy žádné vedlejší účinky a kontraindikace. Jedna studie ale uvádí, že užívání maky může vést ke zvýšení diastolického tlaku.
Její užívání obecně nebývá doporučeno dětem, těhotným a kojícím ženám.