Potravinové doplňky jsou poměrně omílané téma a velmi často se častých diskuzích spojují se zdravou výživou, životní stylem a civilizačními chorobami a často se rozebírá jejich prospěšnost a případná nutnost jejich užívání. Než se pustíme do jakéhokoliv rozebírání těchto témat, nebude na škodu si nejprve ujasnit, co že to ty potravinové doplňky jsou.

Kořen Maca jako potravinový doplněk

Co jsou to potravinové doplňky?

V podstatě se jedná o přípravky s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a jiných látek, které jsou potřebné pro lidský organismus, aby mohl správně fungovat a byl tzv. „v pohodě“, jak po fyzické stránce, tak i po duševní. Přípravky obsahují extrakty ze zdrojů běžně se vyskytujících v přírodě, vesměs se jedná o běžné plodiny, ovoce a byliny, případně extrakty živočišného původu.

Proč používat potravinové doplňky?

Kdo by nechtěl být zdravý, plný síly a v psychické pohodě? Ne nadarmo se říká „ve zdravém těle, zdravý duch“. Klíčem k tomu všemu je samozřejmě zdravá strava a životní styl. Jenže současná uspěchaná doba příliš nepřeje pravidelnému životnímu rytmu, člověk často musí přepínat své síly, je pod neustálým tlakem různých stresujících faktorů a kolikrát se nemá čas ani pořádně a kvalitně najíst. I přes fakt, že ve většině moderních částech světa je značná nadprodukce potravin, je celkem paradoxní, že trpíme spoustou civilizačních chorob, které mají svůj původ v nesprávné stravě, z čehož pramení nedostatek tolik potřebných vitamínů, minerálů a jiných látek.

Cítíte se někdy slabí, bez energie, býváte často nemocní a i obyčejná rýma se vás drží zuby nehty? Možná vám jen chybí pár vitamínů. I pokud se snažíte držet zásady zdravé výživy, nemusí to nutně znamenat, že dopřáváte svému tělu to, co potřebuje v dostatečném množství. Pokud jste často ve stresu, málo spíte, nebo podáváte fyzické výkony, je jasné, že si tělo žádá víc vitamínů a živin, než je běžné. Právě k v tomhle případě je vhodné sáhnout nějakých doplňcích stravy, které jsou schopné zaplácnout mezery v zásobování organismu vitamíny.

Pozitivní účinky suplementů na lidský organismus

Pokud zvolíte správný doplněk stravy a dodáte svému tělu všechno potřebné, odmění se vám správným fungováním, mohou se vyřešit různé chronické potíže a civilizační choroby, většina jich totiž vzniká nesprávnou výživou. Díky nim totiž můžete žít naplno a odolávat nástrahám běžného života a nadále užívat suplementy čistě z preventivních důvodů.

Přírodní versus syntetické doplňky stravy

Na trhu jsou pochopitelně k dostání i syntetické potravinové doplňky. Čím se liší oproti těm přírodním? Rozdílů je jen pár, ale jsou zásadní. V první řadě, syntetický suplement je snadno vyrobitelný, tudíž syntetika zaujme hlavně velmi nízkou cenou. Jenže, vstřebatelnost a míra účinku těchto syntetických doplňků je dosti diskutabilní, musí se brát velké dávky a ani tehdy není zaručen požadovaný výsledek. Navíc s velkými dávkami jdou ruku v ruce vedlejší účinky.

Naproti tomu ty přírodní doplňky jsou získávány z bylin a dalších přírodních zdrojů, které se prvně musí vypěstovat a to nejlépe v oblastech původu, kde mají nejpřirozenější podmínky a tím pádem nejlepší vlastnosti.
S tím souvisí vyšší cena, ale zase stačí malé dávky, je zaručen správný účinek a nehrozí nebezpečné vedlejší účinky.

Ten správný doplněk stravy

Samozřejmě máte na výběr z velkého množství různých přípravků, mnoha výrobců a cenových kategorií. K dostání jsou i multivitaminové tablety, které obsahují takříkajíc „všechno“. Ovšem zde se nabízí otázka, zda není zbytečné kupovat si něco, co nemusíte využít naplno? Ideální by bylo využít tzv. Doplňky stravy na míru, kdy si vy sami můžete namíchat svou vlastní tobolku a zahrnout do ní jen to, co sami potřebujete s ohledem na váš životní styl a vaše požadavky.