Pokusy o pěstování Maky v České Republice

Bylo učiněno několik pokusů o pěstování maky na polích. Rostlina je to úžasně adaptabilní, nicméně, naše mírně podnebí je pro rostlinku asi příliš nudné, nebo tak, protože jednak kolísala výnosnost a druhak, obsah látek, pro které je maka natolik ceněna, byl velmi nízký. Dokonce se zdá, že rostlina přímo vyžaduje nepříznivé podmínky, aby mohla rychle růst a aby osahovala spoustu užitečných látek.

Kořen maca, spokojenější život

Maca v legendách

Vzhledem k pěstování maky po celá staletí, není překvapením, že se kolem ní vytvořil celý kult a s tím souvisí i legendy a příběhy z dob dávno minulých. Například se mluví o tom, že v dobách největší slávy Incké říše se bojovníci živili Macou před každou bitvou, díky čemuž byli nesmírně silní a hravě si poradili se všemi protivníky. O příznivých účincích na plodnost a sexuální vitalitu při užívání kořene maca se traduje nespočet příběhů. Pravdou ale je, že mnoho výzkumů dokázalo přímou souvislost s užíváním kořene maky a úspěšnou léčbou erekce, nebo podporou vitality.

„Má užívání maky nějaké negativní účinky?“

V současné době nejsou známé žádné vedlejší a negativní účinky častého užívání maky v rozumném množství, jak samotné, tak i maky v potravinových doplňcích. Přírodní charakter zaručuje nezávadnost a perfektní vstřebatelnost organismem. Užívání maky se všeobecně nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím ženám, i přes to, že nejsou známy žádné kontraindikace.